Dzień 1 : Polska – Tatabanya (Węgry)
Dojazd na Węgry. To niewielkie środkowoeuropejskie państwo kryje w sobie wiele atrakcji: liczne zamki świadczące o bogatej historii kraju, źródła termalne w niemal każdym mieście oraz bezkresną Pusztę.
Dzień 2 : Tatabanya – Satu Mare
Przyjeżdżamy na granicę rumuńsko-węgierską w Petea i dalej jedziemy do Satu Mare. Przed kolacją spacer po mieście Swabia.
Dzień 3 : Satu Mare – Sapanta – Radauti
Po śniadaniu jedziemy przez wschodnią części regionu Maramuresz. Udajemy się do miescowości Sapanta, znanej z „Wesołego Cmentarza” i kolorowo malowanych drewnianych krzyży nagrobnych. Dalej trasa wiedzie przez dolinę Izy. Zwiedzamy drewnianą cerkiew w Bogdan Voda. Po południu jedziemy do Monasteru Sucevita.
Dzień 4 : zwiedzanie klasztorów
Dziś zwiedzamy klasztory mołdawskie. Rano odwiedzimy Monaster w Radauti oraz Monaster Bogdana. Najstarszy klasztor na Bukowinie został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Barwne freski i malowidła zafascynują każdego zwiedzającego. Potem zwiedzamy klasztory w miejscowościach Moldovita, Voronet i Humor.
Dzień 5 : Radauti – Targu Mures - Bazna
Opuszczamy Mołdawię i przez przełęcz Tihuta wjeżdżamy do Transylwanii. Krótki postój w dawnym kupieckim mieście Sasów – Bistricy . Zwiedzamy tu Kościół Ewangelicki. Potem jedziemy przez Reghin do Targu Mures. W trakcie spaceru po mieście odwiedzimy Pałac Kultury i największą cerkiew w Transylwanii. Późnym popołudniem wracamy do Bazna. Stąd przejażdżka bryczką do kościoła obronnego w Boian.
Dzień 6 : Bazna – Sighisoara – Braszów – Predeal
Rano udajemy się do Sighisoary, która jest najładniejszym i najlepiej zachowanym średniowiecznym miastem w tej części Europy. Zwiedzamy Kościół na Wzgórzu, Kościół Mariacki, Wieżę Zegarową oraz dom, w którym przyszedł na świat hrabia Drakula. Po południu wizyta w Braszowie. Zwiedzamy stare miasto: średniowieczne kamieniczki, ratusz i Czarny Kościół. Następnie jedziemy do miejscowości Predeal.
Dzień 7 : Predeal –Tulcza
Rano przejazd do Tulczy – przez Ploiesti, Urziceni i most w Harsovej osiągamy „bramę Delty Dunaju” – Tulczę. Znajduje się tu Muzeum Delty Dunaju, w którym zapoznamy się z krajobrazem Delty.
Dzień 8 : Delta Dunaju
Rano wycieczka łodzią. Opuszczamy port w Tulczy, płyniemy głównym kanałem Sulina i osiągamy mniejsze gałęzie delty. Docieramy do Mili 36 i jeziora Nebun, jednego z chronionych obszarów. Dajmy się oczarować temu miejscu i jego nietkniętej faunie i florze. Obiad na pokładzie.
Dzień 9 : Tulcea – Konstanca – Bukareszt
Rano wycieczka do Konstancy. W historycznym mieście Tomis zwiedzamy Muzeum Archeologiczne, Katedrę Św. Piotra i Pawła. Popołudnie spędzamy w stolicy. Zwiedzamy tu Cerkiew Patriarchy, siedzibę Patriarchy Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej i Muzeum Wsi. Przystaniemy na zdjęcia przed Pałacem Parlamentu, drugim co do wielkości budynkiem na świecie. Wieczorem uroczysta kolacja i program folklorystyczny w restauracji Pescarus.
Dzień 10 : Bukareszt – Sybin
Rano wyruszamy w kierunku północnym. Zatrzymujemy się w Monasterze Cozia, najstarszym klasztorze w Rumunii. Po południu zwiedzimy najważniejsze atrakcje Sybina. Mały i Duży Rynek, Pałac Bruckenthal czy Most Kłamców to tylko wybrane zabytki, które wpływają na niepowtarzalny obraz i charakter miasta. Zobaczymy także Kościół Ewangelicki.
Dzień 11 : Sybin – Tatabanya (Węgry)
Dziś żegnamy się z przewodnikiem, jedziemy przez Sebes, Devę i Arad na Węgry.
Dzień 12 : Węgry - Polska Po śniadaniu wyjazd w drogę powrotną do Polski. W zależności z jakiego regionu jest grupa zwiedzanie ustalonych atrakcji na trasie przejazdu.
|