Rumuńskie atrakcje. Góry Fogarskie

Rumunia może zaskoczyć turystów swymi malowniczymi zakątkami i niezwykłymi pejzażami. Na aktywnych czekają tu tereny idealne dla pieszych wędrówek, podczas których można odkrywać piękno rumuńskiej przyrody i bogactwo tutejszych krajobrazów. Jednym z tych zakątków Rumunii, którym warto poświęcić nieco uwagi, są Góry Fogarskie.


Góry Fogarskie i ich atrakcje


Góry Fogarskie są jednym z najpiękniejszych fragmentów Karpat Południowych, zaś wyznaczone na ich obszarze szlaki turystyczne należą do najwspanialszych w całej Rumunii. Nie brak tu szczytów, które sięgają na wysokość ponad 2 400 m. n.p.m., dzięki czemu zachwycają swym wysokogórskim charakterem. Najwyższym szczytem w Górach Fogarskich jest Moldoveanu (2544 m. n.p.m.). To zarazem najwyższy szczyt w Rumunii, na którego wierzchołek można wybrać się z miejscowości o nazwie Victoria.


Nie brak tu również malowniczych, polodowcowych jeziorek, które urozmaicają tutejszy krajobraz. Najchętniej odwiedzanym jest jezioro Balea, które ze względu na bliskość Szosy Transfogarskiej stało się popularnym punktem widokowym.


Największą atrakcją dla zmotoryzowanych turystów jest wspomniana już, słynna Szosa Transfogarska. Łączy ona Siedmiogród z Wołoszczyzną, zaś jej budowa w latach 70. XX wieku okazała się poważnym wyzwaniem dla projektantów. To droga o górskim charakterze, która zasłynęła przede wszystkim z malowniczych widoków oraz dreszczyku adrenaliny, który towarzyszy tu kierowcom na każdym kroku. Liczne, ostre zakręty oraz wąskie tunele na trasie są jej najbardziej charakterystycznymi cechami.


Góry Fogarskie dla turystów


Ci, którzy chcą wędrować po Górach Fogarskich, powinni pamiętać o kilku ważnych sprawach. Są to góry dość wymagające, szczególnie przy kiepskiej pogodzie. Na wielu odcinkach korzystać trzeba z pomocy łańcuchów oraz klamer. Dobra kondycja oraz odpowiedni sprzęt turystyczny są tu niezbędne. Choć szlaki są dobrze oznaczone, warto zabrać ze sobą mapy oraz przewodniki. Choć na terenie Gór Fogarskich funkcjonują schroniska turystyczne, warto zabrać ze sobą kilka kanapek oraz termos z herbatą. Taki ekwipunek jest ważny szczególnie dla tych, którzy planują wycieczkę w wyższe partie tego pasma oraz na szczyty znacznie oddalone od popularnych stacji turystycznych.


Najlepszą bazą wypadową w Góry Fogarskie jest Sybin, a dzięki dobrej komunikacji również Braszów. Z tych miast najłatwiej można dotrzeć w rejony, w których rozpoczynają swój bieg szlaki turystyczne.

  -  Emilia
Rozmowa GG Rozmowa SKYPE -  Adam

mob. +48 537 384 830

tel. +48 87 307 00 60

fax. +48 87 737 15 13wycieczki na Litwę