Rumuńskie atrakcje. Średniowieczny Braszów

Mroczna Transylwania może oczarować turystów nie tylko potężnymi zamczyskami i legendami o wampirach, ale także pięknymi miasteczkami o historycznej zabudowie. Jednym z tych ciekawszych jest Braszów, pełen średniowiecznych zabytków i tajemniczych zakamarków. Na terenie tego miasta Rumunia pokazuje swe wyjątkowo atrakcyjne oblicze, zaś liczne wycieczki odwiedzające to miasto zachwycają się jego wspaniałą architekturą i historyczną atmosferą.


Braszów w pigułce


Współczesny Braszów jest jednym z największych miast w Rumunii, zaś w jego panoramie nie brak fabrycznych kominów i współczesnych blokowisk. Mimo zmian dokonanych tu w ostatnich dekadach, nadal zachwyca miejska starówka. To ona przypomina o długiej historii tego miasta, na terenie którego człowiek pojawił się już w okresie starożytnym. Osada handlowa, która wkrótce przekształciła się w duże miasto, powstała tutaj w XIII wieku. Rozwój handlu sprawił, że mieszkańcy miasta na brak środków finansowych narzekać nie mogli. O ich bogactwie do dziś przypominają piękne kamienice oraz okazałe świątynie. Zachowały się również fragmenty murów obronnych, które dawniej miały zapewniać bezpieczeństwo mieszkańcom Braszowa.


Dzisiejszy Braszów jest częstym celem wycieczek, zaś coraz lepsze zaplecze pozwala na pomyślny rozwój turystyki. Hotele, prywatne kwatery oraz kempingi wyrastają w okolicy miasta niczym grzyby po deszczu.


Zabytki Braszowa


Na terenie Starego Miasta nie brak budowli pochodzących z różnych okresów historycznych. Barokowe kamienice oraz wzniesiona w XVI wieku Wieża Trębaczy z pewnością zasługują na zainteresowanie turystów. Wyjątkowo cenną pamiątką z okresu średniowiecza jest ratusz, zbudowany w początkach XV stulecia. W jego wnętrzu ma obecnie swą siedzibę Muzeum Historyczne z ciekawą ekspozycją.


Miejscowym protestantom od lat wiernie służy gotycka budowla, zwana Czarnym Klasztorem. Zbudowany pod koniec XIV stulecia, swą obecną nazwę zyskał po pożarze, do którego doszło w 1689 roku. Znajdująca się w zachodniej części miasta świątynia jest największym luterańskim kościołem w tym regionie, jest największą budowlą sakralną na obszarze całego państwa rumuńskiego. Do dnia dzisiejszego doskonale widoczne są obronne cechy tej budowli, dzięki którym mogli w jej murach znaleźć schronienie mieszkańcy miasta podczas konfliktów zbrojnych. We wnętrzach Czarnego Klasztoru można podziwiać zabytki sakralne z różnych okresów historycznych, jednak największe wrażenie na zwiedzających robi kolekcja orientalnych dywanów. Jest ich tu ponad sto, zaś większość z nich powstała w XVI – XVIII stuleciu. Warto przyjrzeć się również kościelnym organom, w których skład wchodzi około czterech tysięcy piszczałek. Ich brzmienie można natomiast usłyszeć w trakcie urządzanych w Czarnym Klasztorze koncertów organowych.


Cennym zabytkiem z XV wieku jest również cerkiew św. Mikołaja, w której styl gotycki pięknie łączy się z typowym dla tych obszarów stylem rumuńskim. W cerkwi tej widoczne są również silne wpływy architektury renesansowej oraz barokowej, dzięki czemu cała świątynia prezentuje się niezwykle ciekawie.


Godnym uwagi miejscem jest znajdujące się w sąsiedztwie cerkwi Pierwsze Rumuńskie Muzeum Szkolne. W jego wnętrzu można podziwiać niezwykle cenną kolekcję zabytkowych ikon oraz obrazów na szkle. Uzupełnieniem muzealnej ekspozycji są wiekowe rękopisy. Ci, którzy chcą lepiej poznać rumuńską sztukę, koniecznie powinni zajrzeć do innej placówki. To Muzeum Etnograficzne, będące jednocześnie fascynującą galerią sztuki.

  -  Emilia
Rozmowa GG Rozmowa SKYPE -  Adam

mob. +48 537 384 830

tel. +48 87 307 00 60

fax. +48 87 737 15 13wycieczki na Litwę