Wołoszczyzna i jej atrakcje

Coraz bardziej popularna wśród turystów Rumunia może zachwycić miłośników podróży pięknymi krainami. Jedną z tych najpopularniejszych jest leżąca w południowej części kraju Wołoszczyzna. Co warto wiedzieć o tym regionie? Jakie atrakcje turystyczne czekają tu na miłośników podróży?


Wołoszczyzna w pigułce


Rozciągająca się w południowej Rumunii Wołoszczyzna zachwyca zróżnicowaną rzeźbą terenu oraz bogatą historią. Położona pomiędzy Karpatami a doliną Dunaju kraina może pochwalić się zarówno terenami górzystymi, jak i pięknymi nizinami. Jej najciekawszym fragmentem jest bez wątpienia Żelazna Brama oraz dolina rzeki Aluty. Rzeka ta dzieli całą Wołoszczyznę na dwie części: położoną w jej wschodniej części Oltenię oraz zajmujące zachodni fragment krainy Multany.


Wołoszczyzna jest krainą niezwykle ważną z punktu widzenia historii. Tym mianem dawniej określano dawniej tereny dzisiejszej Rumuni. Księstwo Wołoskie istniało już w XIII wieku, zaś jego władcy zakładali najstarsze miasta obecnej Rumunii. Jednym z tych najważniejszych był Bukareszt, od XV stulecia pełniący rolę stolicy prowincji. W swych dziejach Wołoszczyzna była świadkiem wielu konfliktów, przy czym do największych potyczek dochodziło z Turkami. Z próbami narzucenia tureckiego zwierzchnictwa walczyli m.in. znany na całym świecie jako pierwowzór wampira Drakuli Wlad Palownik oraz hospodar Michał Waleczny.


Wołoszczyzna jest też kolebką współczesnego państwa rumuńskiego, którego początków można doszukać się w połowie XIX stulecia. W tym czasie doszło do ważnego w dziejach państwa wydarzenia, czyli połączenia Wołoszczyzny z Mołdawią. Od tej pory te dwie krainy zaczęły tworzyć jedno państwo, którego pierwszym władcą był książę Aleksander Jan Cuzy.


Oltenia – zapomniana kraina


Zajmująca wschodnią część Wołoszczyzny Oltenia często bywa pomijana przez turystów. Nękana częstymi konfliktami kraina nie może zaimponować wieloma zabytkami, jej krajobrazy zaś przez wielu pozostają niedoceniane. Mimo niewielkiej wiedzy na temat tego regionu, może się on pochwalić ciekawymi miejscowościami. Jedną z nich jest miasto Drobeta – Turn Severin oraz znane już w okresie rzymskim uzdrowisko Baile Herculane. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu natomiast klasztor Tismana, znany z imponujących fortyfikacji.


Na uwagę zasługuje również Krajowa, pełniąca rolę historycznej stolicy Oltenii, której najstarszym zachowanym zabytkiem jest XVII – wieczna cerkiew św. Dymitra. Ciekawie prezentuje się również miasteczko Calafat nad Dunajem, w którym można zwiedzić Muzeum Sztuk Pięknych.


Najpiękniejszym miejscem w tej części Wołoszczyzny jest Żelazna Brama. Tym mianem określa się wyjątkowo malowniczy przełom Dunaju pomiędzy Karpatami Wschodnimi a Górami Wschodnioserbskimi. Przełom ten liczy sobie aż 130 kilometrów długości. Znany jest z licznych zwężeń oraz pionowych ścian skalnych. Żelazna Brama od wieków była miejscem o ogromnym znaczeniu strategicznym, o czym mogą świadczyć budowane w jej rejonie twierdze. Jedną z nich była zbudowana w XV stuleciu przez Turków Ada Kaleh, która została zatopiona po budowie potężnej zapory.


Multany i ich atrakcje turystyczne


Multany cieszą się znacznie większym zainteresowaniem niż Oltenia. To właśnie Multany są kolebką współczesnego państwa rumuńskiego, często też bywają określane mianem Wołoszczyzny właściwej. Pogórze Karpackie oraz Równina Wołoska tworzą tu piękną scenerię, zaś dodatkową atrakcją są liczne w tym regionie wioski wołoskie z tradycyjną zabudową.


Wśród najpiękniejszych zakątków tej krainy wyróżnia się rejon jeziora Amara, którego wody znane są z leczniczych właściwości. Drugim, chętnie odwiedzanym zbiornikiem jest tu jezioro Snagov. Kusi ono wyspą z piękną cerkwią, obok której w czasach Wlada Palownika powstały potężne fortyfikacje oraz więzienie. Multany przyciągają również malowniczą szosą transfogarską oraz ruinami zamczyska w Poienari.

  -  Emilia
Rozmowa GG Rozmowa SKYPE -  Adam

mob. +48 537 384 830

tel. +48 87 307 00 60

fax. +48 87 737 15 13wycieczki na Litwę